Web Tasarım & Yazılım

Web Tasarım

Amaca hizmet eden

Web Tasarım

Size özel, sade, modern ve hızlı web siteleri yapıyoruz.

Web Tasarım

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, web sitesinin arama motorlarında görünürlüğünü ile; ana hatları, kişi ve kurumların, ürünlerin ve hizmetlerin tanıtılmasını sağlayan grafik, video ve metinlerin bir araya gelerek oluşturduğu sanal teknoloji ürünüdür. Web tasarım denildiğinde kısaca bir amaca hizmet eden ürün ve hizmetin dijital ortamlarda sanal pazarlama yüzü akla gelebilir.

Browserların okuyabileceği bir düzende özel olarak hazırlanan bir tasarım ve etkileşim niteliği taşıyan web tasarımı, HTML dilinde render alınıp uzmanlar tarafından yapılır. Bu işi yapan kişilere de sektör içinde webmaster ya da web sitesi tasarımcısı denilir. Web tasarım nedir? sorusu kişi ve kurumlar için resmi bilgilendirme kanalı görevi görür. Kaliteli bir web sitesi, web tasarımın hedef müşteri kitlesine veya amacına ulaşması için son derece önemli olup özellikle kullanıcı dostu (ui ve ux) olması gerekir.

Web Tasarımın Unsurları

Bir web sitesinde web tasarımın kalitesini belirleyen en önemli bazı unsurlar vardır. İlk etapta görsel arayüz olarak dikkat çeken unsurların yanında güvenlik, içerik, özgünlük ve kolaylık gibi noktalar web site kalitesini belirleyen önemli özelliklerdendir.

Projelendirme, HTML, JS veya CSS kodlama, grafik tasarımı ve animasyonlar, İçerik yönetim entegrasyonu ve test işlemleri devamında web tasarımı sonuca ulaştırılır. Web tasarım nedir? diye sorulduğunda kısaca web sitelerini oluşturma süreci olarak bahsedilebilir. Şimdi web tasarımın unsurlarını tek-tek ele alalım:

Düzen: Web sitesinde kullanılan tüm materyaller (grafik ve metinler) bir düzen halinde gözü yormayacak bir formatta olması gerekir. Aranılan bilgiye hızlıca ulaşmada kolay kullanım ve erişilebilirlik en önemli etkenlerdir. Bu nitelikler kullanıcının web sitesinde kalma süresini uzatır.

Grafikler: Sayfanın açılma hızına zarar vermeyecek grafiklerin logo, fotoğraf ya da simgelerin kullanılması önemlidir.

Renk: Renk seçimi her ne kadar isteğe bağlı olsa da, tercihler kurumsal kimliği ve marka imajını yansıtan renklerden yana olmalıdır.

Yazı Tipleri: Fontlar web tasarım kalitesinde son derece önemlidir. Bu nedenle evrensel olarak kabul gören ve site dil karakterlerini barındıran fontlar tercih edilir.

İçerik: Video, görsel ve metinlerden oluşan ürün, hizmet ve içerik tanıtımları okuyucuda ilgi ve merak uyandırmalı, istenilen bilgiyi sunmalı ve seo uyumlu olmalıdır. Üretilen bu içeriklerin konuyla ilgili anahtar kelimeleri içermesi, arama motoru optimizasyonu anlamına gelen seo için hayati derecede önemlidir.

Profesyonel Web Tasarımı

Profesyonel web tasarımı denildiğinde, sanal ortamda kurumsal olarak ben de varım diyen, yer almak isteyen kişi ve kurumların tercihidir. İşletmeler veya kişiler çevrimiçi olarak hem benzersiz hem de güvenilir olarak gösterir. Web sitelerinin öneminin her geçen gün daha da arttığı çağımızda başarılı ve kendi hedefine odaklanmış bir web sitesi için içerik olarak sektöre uygunluk çok önemlidir. Bu kriter göz önüne alındığında site sadece ulusal değil uluslararası müşterilere erişmek için de hazır olmuş olacaktır. Web üzerinden hedeflediği müşteri kitlesi günden güne büyüyecek, iş potansiyeli sürekli artacaktır. Çalışanlar uyurken veya resmi tatillerde kimse çalışmazken 7/24 açık bir web sitesi, özellikle bir e-ticaret sitesi ise günün her saatinde satış yapılması demektir. Bir pazarlamacı düşünün, yemek yeme, uyuma ve yolda geçirilen süre olmadan haftanın 7 günü 24 saat sürekli sizin için çalışıyor. Bu bağlamda satış ve pazarlama gelirinin artırılması, reklam ve kampanya giderlerinin düşürülmesi ancak ve ancak profesyonel bir web sitesi ile mümkündür.

Web Sitesi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her işte olduğu gibi web tasarımda da hedef çok önemlidir. Bir web sitesinin amacına hizmet eden bir tasarım ve içerikte olması, müşteriyi şirkete en hızlı ve en doğru şekilde yönlendirmesi, kullanıcı dostu (ui ve ux) tasarımlı olması ve arama motorlarına uygun formatta (site içi seo) kodlanması gerekir.

Bir internet sitesinin, müşteriyi ilk karşılayan, ilk görünümü olan ana ara yüzünü belirleyen tasarımın internet sitesinin çok fazla ziyaretçi veya müşteri çekeceği ve bu ziyaretçilerin sitede geçirdiği zamanın uzun olması şekilde tasarlanması ve projelendirilmesi, web sitesinin arama motorlarında daha yukarılarda olmasını sağlayacaktır. Tamamen müşteri odaklı yapılan bir web sitesi tasarımı; müşterinin ihtiyaçlarına cevap verebilen, yönetilebilir, işlevsel, erişilebilir, dinamik, arama motoru uyumlu, kurumsal kimliği tasarım ve renkler ile doğru yansıtan ve ziyaretçilere güven veren düzende olmalıdır. Gerek ulusal ve uluslararası düzeyde ürün ve hizmet tanıtımının yapılmasında son derece önemli olup potansiyel müşterilere kolay ulaşmayı sağlar.

Tüm Türkiye'de Web Tasarım Hizmetleri Veriyoruz

Size mümkün olanın en iyisini sunmak için, biz buradayız.

Daha etkili ve hızlı bir iletişim veya detaylı bilgi almak için Whatsapp destek hattımızdan bize yazabilirsiniz.

Whatsapp Destek
YUKARI